KÖŞELERDEN

Posted: November 21, 2010 in SEVDİKLERİM

BUGÜNKÜ TÜM YAZILARI

Haşmet Babaoğlu
Pazar notları: Kadın söz, erkek gramer!

Anlamak için çoğu zaman acı çekmek gerekir. Bunu göze alamayız… ve işte tam da bu yüzden, anlayamayız.

***
Ülkedeki her yanlışı, her eksiği “eğitim yetersizliği”ne bağlamak sinsi faşizmin belirtilerindendir. Hepimiz alttan alta biliriz ki, “eğitim şart”çılar aslında bu halka “sıkı bir ders” verme arzusuyla yanıp tutuşmaktadırlar.

***
“Halka gidecekler” miş… Söyleyişlerinden belli ki bayağı uzakta oturuyorlar. Yol uzun!

***
Özgürlükle arası iyi bir toplum değiliz. Hem isteriz hem de korkarız özgürlükten. Gülmeye benzer bizim gözümüzde! Sevince, şenliğe benzer! O yüzden de ne zaman kendimizi özgür hissetsek, “çok güldük, ağlayacağız” korkusuna benzer bir korku sarıverir içimizi!

***

Nasıl iyi olunur? Bu noktada en temel uyarılardan birini Oğuz Atay yapmıştı: “Sürekli başkalarının kötülüğünden söz ederek kendini iyi kılamazsın!”

***

Hâlâ “doğru erkek” kavramı revaçta! Ve hâlâ kadınlar “doğru erkeği bulamamak” tan şikâyetçiler… Neden anlayamıyorlar? Sevilinceye kadar bütün erkekler “yanlış” tır! Bazıları sevildikten sonra da “yanlış” kalır, bazıları da “doğru” oluverir.

***

Yine de uyarayım… Sevgili yazarım Margueritte Duras demişti ki, “erkekleri sevebilmek için çok sevebilmek gerekir.” Allah’tan ki, “çok sevebilmek” kadınlarda nadir rastlanan bir özellik değil! Peki sorun nerede? Günümüz kadınları sevmek değil, sevilmek istiyor. O zaman işte, bir türlü olmuyor. Erkeklerle kadınların arasındaki uçurum bir türlü kapanmıyor.

***

Duras dedim de… Ne güzel anlatır: “Erkek bakar, bakar, bakar. Kadın bakıldığını bilir, bakıldıkça kendisi olur ve aynı anda yavaş yavaş uzaklaşır erkekten.”

***

Kadın sözdür. Sesini yitirmemek için durmadan akıp giden söz. Erkek gramerdir.

***

Saçlarını arkaya doğru iterken fısıldar gibi “artık beklemek, özlemek, hayal kurmak istemiyorum; sadece aşk istiyorum” diyor. Benden bir cevap bekler gibi… Arkama yaslanıp gülümseyerek bakıyorum ona. Neden sustuğumu, neden bir şey söylemediğimi merak ediyor. Ona içimden geçeni nasıl söyleyebilirim! “Demek ki artık aşk istemiyorsun” diyebilir miyim? Susmak en iyisi!

***

Varlıklılar için zordur aşk! Kalplerine sıra gelmeden önce verecek ne çok şeyleri vardır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s