köşelerden

Posted: October 29, 2010 in SEVDİKLERİM

Kriz bayramınız kutlu olsun
CÜNEYT ÖZDEMİR
29/10/2010


Vay efendim türbanlılar geliyor, biz gelip bayramı kutlamayız diyen yaşını başını almış insanlar var bu ülkede.

Milletçe iki konuda müthiş beceriksiziz. Cenazelerimizi hak ettikleri saygıda kaldıramıyoruz ve bayramlarımızı coşkuyla kutlayamıyoruz. Cenaze meselesini şimdilik erteleyelim, madem bugün bayram, konuya göbekleme atlayalım.

İstanbul Vatan Caddesi’nde bugünkü resmi kutlamalar pazara ertelenmiş. Kutlamadan kastın ne olduğunu biliyorsunuz. Protokolün her yıl tekrar ettiği başka bir ülkede rahatça işkence metodu olarak kullanılabilecek beylik açılış konuşmaları. Bandodan milli marşlar eşliğinde rap rap yürüyen askerler, ıslanan çocuklar ve çoluğuna çocuğuna bu top-tüfek kumpanyasını gösterip eğlenmeye gelen, yıllardır kim olduğunu bir türlü kestiremediğim vatandaşlar.
Ankara’da canlı yayımlanacak törenleri ıskalamayalım. 3. dünya ülkesinin ikinci sınıf bir taşra tiyatrosunu aratmayacak müsamere kıvamında devlet törenimiz. Uçaklar geçerken her cumhurbaşkanının daha önce defalarca yaptığı gibi Abdullah Gül de Hayrünnisa Hanım’ın dizine dokunup “Bak şimdi paraşütle askerler atlayacak hanım” diyecek. Protokol, futbol sahasına zor bela inen paraşütçümüzü şak şak şak ayakta alkışlayacak. Bir de Türkiye’de istikrar yok demezler mi? Al sana istikrar. Dünya değişti, soğuk savaş bitti, silahlar değişti, liderler değişti, bu demode kutlama biçimi katiyen değişmedi. Bir bizde, bir de bildiğiniz gibi Kuzey Kore’de!

Dosta mı, düşmana mı?
Bu devletin kırmızı kitabına daha bir gün önce dış tehdit olarak siber savaşı yazıyorsunuz ama hâlâ demode tankları, uyduruk topları ve yüzlerce askeri yağmur çamur demeden geçit törenine dizmeyi marifet sayıyorsunuz. Ay çok korktum! Bu korku şovu dosta mı, düşmana mı yapılıyor, onu da anlamış değilim bakın.
Hakkını verelim, milli bayramlarımızda gündüz ayrı, akşam ayrı bir milli tiyatro…
Biliyorsunuz, her bayram ‘Milli Resepsiyon Krizi’ni de eda ediyoruz. “Vay efendim türbanlılar geliyor, biz gelip bayramı kutlamayız” diyen yaşını başını almış insanlar var bu ülkede. Misket oynarken bir çocuk bu kadar mızmızlansa patlatırsın bir tane kafasına, alırsın elindeki misketleri, çözersin krizi. Ama karşınızda koca koca adamlar var ve gelenekselleştirdikleri bir bayram kutlamama alışkanlıkları. Sakince anlat anlatabilirsen.
Bunları televizyondan izliyorsunuz. Bense son 3-4 yıldır Dolmabahçe Sarayı’ndaki Milli Bayram Açık Büfe kutlamalarına katılıyorum. Herkesin aklı fikri bir an önce yemekte. Açık büfe açıldığındaki izdiham milli bir utanç anına dönüşüyor. Zaten kim kime, dum duma…
Neyse ki milli yemek talanı sonrasında birkaç yıldır yapılan temcit pilavı milli ışık ve ses gösterimiz var. İnsanlarımız hep aynı olsa da en azından sivil bir etkinlik görüyorlar.
Aranızda, “Hiç mi iyi bir şey yok?” diye söylenenler varsa bir dakika, o kadar da değil. Bağdat Caddesi’nde düzenlenen Fener Alayı, 29 Ekim kutlamalarının en sivili ve en anlamlısı. Milli kelimesini hak eden bir CHP kolektifliğinde yapılıyor. Yok ben yürümek değil, seyretmek hatta milli bayrama katılmışken bir de ünlü göreyim diyorsanız, o zaman marş marş Atatürk’ten yadigâr renove Pera Palas’taki imitasyon Cumhuriyet Balosu’na. Olmadı mı, o zaman gerçek bir cumhuriyet çocuğu Fazıl Say’ın Kadıköy’de vereceği halk konserine. Yalnız onun için de erkeklerde smokin, kadınlarda nişan elbisesi şart, söylemedi demeyin.
Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.

Bu da ailemizin milli bayramı!
Benim çocukluğum, milli bayramların resmi törenlerinde şiir okuyarak geçti. Şaka değil, karşınızda 1981 yılının şiir okumada Ankara beşincisi bir şampiyon duruyor.
Gırtlağımı yırta yırta, bağıra bağıra 10 kıta bir İstiklal Marşı okuyuşum vardı ki, hatırladıkça hâlâ ağlarım! Ben ağlamayayım da kim ağlasın. Beşinci olmuşum ama bayramda tekrar okuma onuru bana değil, birincilere veriliyor. Bana ise iki kıta demogoji soslu bir Atatürk şiiri okumak düşüyor.

Yıl 1981, gün 23 Nisan
1981 yılında 19 Mayıs stadında yapılan 23 Nisan törenlerinde, şiir okuma hakkı kazanan o şanslı cumhuriyet çocuklarından biri de bendim. Ancak küçücük bir sorun çıkmıştı. O yıllarda statta şiir okuyacak cumhuriyet çocuğu demek, bizim gibi kara önlükle mahalle mektebine talim eden çocuklar anlamına gelmiyordu. Şiir okuyacak çocuklardan ‘en güzel’ izci kıyafetlerini giymeleri istenmişti. Bırakın güzeli, bizim mahalle mektebinde izci nedir bilen bile yoktu. İzci denilince benim gözümün önüne gelen tek şey Teksas-Tommikslerde gördüğüm Rodi’ydi.

Ödünç izci forması
Neyse ki zengin muhitlerde bir okulun izci kulübünden ödünç bir izci forması bulundu da büyük bir cumhuriyet skandalı önlendi!
Sabaha kadar üç parmak yan yana, eller omuz hizasında izci selamı çalıştım. Çakma izci olarak stada gidip Atatürk şiirini okuduğum sırada annem evde ütü yapıyormuş.
Bugün bile radyoda benim Atatürk şiiri okuyan sesimi duyduğunda nasıl ağladığını anlatır. Ben de karşısına geçip başlarım yıllar önce statta okutulmayan İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını okumaya.

Kırmızı Kitap’ta yeni iç tehditler!
Youtube’un açılması (devlet yıkılabilir)
Yeni bir Demet Akalın, Önder Bekensir ayrılığı (Bir krizi daha bu millet kaldıramaz)
Yok Böyle Dans yarışmasını Helin Avşar’ın kazanması (yok artık)
Facebook’un kapatılması (25 milyon kullanıcı var, ayaklanma çıkar)
Ayşe Arman’ın boşanması…
(Mutluluğu bu kadar görkemli yazarken mutsuzluk yazıları toplu intiharlara yol açabilir)
Müslüm Gündüz’ün cübbesini çıkarması (Sanırım zaman makinesini icat etti. 14 yıl önceyle aynı)
Mehmet Ali Ilıcak’ın düet konusunda Ferhat Göçer’e özenmesi (Meyra düetinden sonra bu milletin suçu ne!)
Canan Arıtman’ın türban takması (Bir kıyamet işareti olabilir)
Bir de bunca geyik muhabbetinde unuttuğumuz iki küçük konu var:
İstanbul depremi. Kentte en az 50 bin kişinin ölmesinin beklenmesi (hazırlık sıfır)
Trafik kazaları. Zaten her yıl düzenli olarak 5000’er kişi ölmemiz (umursayan sıfır)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s